Avsnitt 8: Bra beslutsfattande


Tillbaka till alla Sparskolanfilmerna.

I det här avsnittet

Investeringars psykologi eller behavioral finance som området också kallas har ändrat hela synen på hur marknaden fungerar. Fast ändå bara delvis, för utgångspunkten är trots allt att för eller senare är vi rationella och kan sätta rätt pris på effektiv marknad.

I det här avsnittet får du veta mer om:

  • kopplingen mellan en effektiv marknad och psykologi
  • vad som kan få marknaden att inte sätta rätt pris med en gång
  • 4 investerarstilar som utnyttjar beteenden på marknaden
  • psykologin i ditt eget investerande och fällorna du ska akta dig för
  • en beslutsmodell gör det lättare att fatta genomtänkta investeringsbeslut

Hur hänger allt ihop och behöver du bry dig? Den här gången tar vi det stora greppet om dina sparande. Vad ur omvärlden påverkar dina investeringar mest?

 

Länkar

I filmen nämner jag en av mina favoritböcker ”A random walk down wall street” av Burton Malkiel, här länkad till ett inlägg i en hel investerarkurs på den utmärkta sidan Investopedia. Där hittar du även en lång fördjupning kring behavioral finance och de flesta av de olika psykologiska fenomen och fällor jag nämner i filmen.

Investerarpsykologi är förstås ett gigantiskt ämne men ovanstående länkar ger en bra introduktion. Vill du ha en annan ingång, mer kopplad till vardagsbeteenden, så rekommenderar jag Elin Helander som bland annat skrivit på Nordnetbloggen om detta.

 

Stöd SOS Barnbyar

Bidra till en bättre värld och ge mig en puff för den här filmserien

 

Kom igång med sparandet – reklam

Allt du behöver för att komma igång med sparandet? Klicka här.

Häng med mig på Shareville klicka här eller gå med direkt i Sparskolans egen grupp på Shareville här.