Avsnitt 5: Konsten att leta vinnaraktier


Tillbaka till alla Sparskolanfilmerna.

 

I det här avsnittet

Hur hittar man de där aktierna som stiger snabbare än index? Väljer du en passiv indexstrategi slipper du den frågan men vill du vara aktiv behöver du en idé om var marknaden kan ha satt fel pris, hur du analyserar vad som är rätt pris och inte minst hur du hittar bolagen du i så fall ska investera i.

I det här avsnittet får du veta mer om:

  • Vad är en aktiv investering?
  • Hur resultatet kan mätas genom den så kallade alfaavkastningen?
  • Vad som kan gör att du kan hitta felprissatta aktier?
  • Investeringsstrategier som du kan använda, exempelvis värdeinvestering, tillväxtinvesteringar och olika typer av trading.
  • Hur du kan leta efter bolag med hjälp av verktyg som screeners.

 

Länkar

En bra sida för att läsa på om grunderna i de olika investeringsstrategier jag nämner är Investopedia. Det finns även många bra böcker om investeringsstrategier. En av de verkliga klassikerna som jag nämner i avsnittet är ”The Intelligent Investor” av Benjamin Graham, här länkad till en amerikansk poddgenomgång av boken Den finns sammanfattad i en klassisk recension av bloggaren Lundaluppen här.  En bok om trading jag gillar är ”Framgångsrik Aktiehandel – 10 vinnande strategier” av Torsell, Nilsson och Hellström.

I programmet pratar jag om screeners från Börsdata, där hittar du alla de varianter jag nämner i den delen av programmet. För att veta vad som är inprisat finns tjänster som Consensus Estimate, som är på gång med en variant för småsparare.

I extramaterialet på Sparskolan Shareville finns denna gång bland annat hela klippet med investeringsstrategier.

 

Stöd SOS Barnbyar

Bidra till en bättre värld och ge mig en puff för den här filmserien

 

Kom igång med sparandet (Reklam)

Allt du behöver för att komma igång med sparandet? Klicka här.

Häng med mig på Shareville klicka här eller gå med direkt i Sparskolans egen grupp på Shareville här.