Avsnitt 10: Så går du vidare


Tillbaka till alla Sparskolanfilmerna.

I det här avsnittet

Dags att knyta ihop. Vad tar du med dig från den här serien? Fast framför allt hur går du vidare?

I det här avsnittet:

  • 7 enkla tips för ditt sparande
  • Vad kan du ta med dig till dina egna investeringar från de här filmerna?
  • Hur hittar du ditt investerarjag?
  • 3 frågor som avgör om du passar som aktiv investerare

 

Länkar

Stort tack för att du hängt med i serien ända hit! Nästa steg är väl helt enkelt att komma igång med eller skruva till ditt befintliga sparande så att det blir som du vill. Kolla gärna vidare på sidan ”Allt du behöver för ditt sparande”.  Där hittar du det det du behöver för att komma igång. Missa heller inte att följa hur den här sidan växer vidare och Sparskolan Shareville där extramaterialet till filmerna och en hel del annat läggs ut.

Slutligen vill du läsa mer av det jag skriver finns ju min egen blogg Molekylär Ekonomi eller vår familjeblogg ”Vårt slimmade liv”. Dessutom skriver jag nyhetskrönikan i Nordnets veckobrev och makrokrönikan i tidskriften Värdepappret.

 

Stöd SOS Barnbyar

Bidra till en bättre värld och ge mig en puff för den här filmserien

 

Kom igång med sparandet (Reklam)

Allt du behöver för att komma igång med sparandet? Klicka här.

Häng med mig på Shareville klicka här eller gå med direkt i Sparskolans egen grupp på Shareville här.