Avsnitt 1: Pengamaskinen


Tillbaka till alla Sparskolanfilmerna.

 

I det här avsnittet:

Hur bygger du din egen pengamaskin? Det är inte så svårt. Du får veta mer om:

  • Det bästa tipset för att bli rik.
  • Ränta på ränta
  • Vad är risk?
  • Valet mellan att vara aktiv eller passiv investerare
  • Varför riskspridning inte bara är tryggt utan även lönsamt
  • Hur du enkelt sprider riskerna.
  • Det vanligaste misstaget när du börjar investera
  • När du ska välja aktieraketen istället för riskspridning
  • Bästa tipset för vilka aktier och fonder du ska börja med
  • En överblick av hur några värderingsmodeller för aktier används

Länkarna från det här avsnittet

Sparkalkylatorn jag använder i filmen för att räkna ut vad en sparad tusenlapp månaden ger efter 25 år är från bloggrannen Stefan Thelenius. Den finns i flera varianter, alla värda en titt. Du hittar dem här.

I filmen nämner jag att det inte finns något forskningsstöd för att det går att slå index genom att vara en aktiv investerare. Den som vill veta mer om det kan läsa den här artikeln: ”Vad säger Morningstars fondbetyg om framtida avkastning?” (Ekonomistas). I den beskrivs att fonder som historiskt presterat bättre inte i snitt slår fonder som presterat sämre när man blickar framåt. Stjärnor i Morningstar säger alltså ingenting.

Å andra sidan innebär tanken att alla aktier är rätt prissatta att det inte går sämre för den som är aktiv – åtminstone inte så länge courtaget är gratis. Det skriver jag om bland annat i det här inlägget. Det är inte heller så att det går sämre för dem som sköter sina pengar själva istället för att låta banken göra jobbet. Det framgår exempelvis här.

Så för min del tycker jag det är ett ganska positivt budskap – om allt är mer eller mindre rätt prissatt och en bra blandad portfölj ger fin avkastning på sikt, då är det ju inte så mycket att oroa sig för. Blev du nyfiken på receptet för indexfonden, så hittar du ett längre inlägg om det här.

 

 

Börja spara – (reklam)

Allt du behöver för att komma igång med sparandet? Klicka här.

Häng med mig på Shareville klicka här eller gå med direkt i Sparskolans egen grupp på Shareville här.